Δημιουργός της πιθανολογείται πως είναι κάποιος Ιταλός ναυτικός την περίοδο της Ενετοκρατίας της πόλης (1423-1430 μ.Χ.) πριν αυτή καταληφθεί από τους Οθωμανούς.
Μία εποχή που η Θεσσαλονίκη βρισκόταν σε απόλυτη παρακμή και ο πληθυσμός της αριθμούσε μόλις 25.000 κατοίκους, πολύ λιγότερους από τους 100-150.000 που υπολογίζεται ότι είχε περίπου έναν αιώνα πριν.
Ακόμα και έτσι, για τα δεδομένα της εποχής (το Παρίσι, η πρωτεύουσα της Γαλλίας είχε περίπου 70.000) παρέμενε ένα σημαντικότατο λιμάνι της Ανατολικής Μεσογείου.
Αυτά, για να έχουμε μία μικρή ιδέα οι Θεσσαλονικείς σε ποια πόλη γαλουχηθήκαμε.
Χρόνια πολλά Θεσσαλονίκη μου, “μεγάλη φτωχομάνα”, εσύ “που όσο υπάρχεις, κανείς δεν μένει χωρίς πατρίδα”.
Υ.Γ. Το πρωτότυπο σχέδιο βρίσκεται στη βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου της Κολωνίας. Εγώ αλίευσα την εικόνα από τον ιστότοπο, Little Stories of Big History.
![](https://romioitispolis.gr/wp-content/uploads/2023/10/395176064_951854106362417_4281164940514564095_n.jpg)
ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΗ
-
-
Επίχρυσο Κωνσταντινάτο από ασήμι 925 με μαύρες πέτρες ζιργκόν - 13mmΚωνσταντινάτο - ρόμβος από επιχρυσωμένο ασήμι 925 Μαύρες πέτρες ζιργκόν γύρω και στο κέντρο σε σχήμα...
-
-
Σημαία Βορείου ΗπείρουΑπό ειδικό πολυεστερικό σημαιόπανο με διπλές ραφές Σημαία των Ελλήνων της Βορείου Ηπείρου. Υψώθηκε το...
-
Αρχάγγελοι Μιχαήλ και Γαβριήλ ανάγλυφο μενταγιόν ασημί ή οξυντέ από ασήμι 925 - 17x20mmΜενταγιόν ανάγλυφο των Αρχαγγέλων Μιχαήλ και Γαβριήλ, σε ασημί χρώμα ή οξυντέ. Φυλαχτό από ασήμι 925....