1.-Υπήρξε μια επίμονη και αγωνιώδης προσπάθεια σημαντικού μέρους της κοινής γνώμης και κέντρων που στηρίζουν την κυβέρνηση να υποβαθμίσουν, μέχρι εξαλείψεως, το θέμα των υποκλοπών.
Να υποθέσουμε ότι δεν τους ενδιαφέρει το θέμα; Έτσι, για να προσαρμόσουμε τη ζωή μας στα νέα, κυρίαρχα δεδομένα.
Από: anixneuseis.gr
2.-Υπάρχει μια εντυπωσιακή υποβάθμιση της απόφασης του Πρωτοδικείου Φλώρινας, από καθοδηγούμενα κέντρα, να εξοβελιστεί από την ειδησεογραφία η έγκριση του Καταστατικού ΜΚΟ για την διδασκαλία της Μακεδονικής γλώσσας (της γλώσσας δηλαδή, που ομιλείται στα Σκόπια).Να υποθέσουμε πως ούτε και αυτό ενδιαφέρει την κυβέρνηση, τα δημοσιογραφικά κέντρα και όλους όσοι ασχολούνται με την ύπαρξη του ελληνικού κράτους;Διότι αν αυτά είναι τα νέα δεδομένα, υπάρχουν και άλλοι αναθεωρητισμοί.
Ότι το κράτος κακώς λέγεται “ελληνικό”. Ότι υπάρχουν μειονότητες που θέλουν την απελευθέρωσή τους και άλλα πολλά.
Και τότε, απλώς, θα παρακολουθούμε.
Η Αθήνα βαδίζει στα χνάρια της.
Π. Σαβ